Japonia are un nou prim-ministru. Fumio Kishida a fost confirmat de parlament

Citește și:

Fumio Kishida, ales recent lider al Partidului Liberal Democrat din Japonia, a fost ales, oficial, prim-ministru al țării, relatează Reuters.

Cele două camere ale parlamentului de la Tokyo, în care LDP are o majoritate confortabilă, au confirmat o stare de fapt cunoscută încă de la câștigarea de către Kishida a conducerii partidului, miercurea trecută, notează Digi24.ro.

Kishida îi urmează în funcția de șef al guvernului japonez lui Yoshihide Suga, care a renunțat la funcție după doar un an de la demisia celui mai longeviv premier japonez, Shinzo Abe.

- Advertisement -

Misiunea noului premier nu va fi una ușoară, în contextul în care partidul său se va confrunta cu noi alegeri în noiembrie. De la fondarea sa, în 1955, LDP s-a aflat la putere aproape continuu, cu mici pauze între 1993 și 1996 sau 2009 și 2012.

Fost ministru de externe, Kishida (64 de ani) a obţinut 257 de voturi în al doilea tur de scrutin intern al LDP, faţă de 170 voturi pentru Taro Kono (58 de ani), unul dintre politicienii japonezi cei mai cunoscuţi, în prezent responsabil pentru campania de vaccinare anti-coronavirus.

Kishida este cel mai longeviv ministru de externe japonez, depășindu-l în acest sens inclusiv pe tatăl fostului premier Abe.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

Sursa: Digi24.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md