27°C
Nori împrăștiați
Top știri

Serviciul Vamal va colabora cu ANTA pentru combaterea transportului ilicit de persoane, mărfuri și colete

Responsabilii de la Serviciul Vamal au avut o întrevedere cu reprezentanții Agenției Naționale Transport Auto, la care au fost discutate principalele aspecte privind implementarea Planului național de acțiuni privind combaterea transportului ilicit de persoane, mărfuri și colete în traficul internațional peste frontiera Republicii Moldova.

În cadrul ședinței s-a convenit asupra faptului că cele două entități își vor consolida eforturile în vederea asigurării legalității pe dimensiunea transportului rutier de persoane, mărfuri și colete în traficul internațional, inclusiv prin crearea echipelor mobile mixte.

În acest context, Serviciul Vamal va asigura accesul echipelor de control pe teritoriul punctelor de trecere a frontierei de stat, în scopul desfășurării măsurilor de control atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte, cu respectarea regulilor de siguranță rutieră.

Startul acțiunilor menționate este planificat pentru sfârșitul săptămânii curente.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
27 °C
Nori împrăștiați Simte ca 28°C
Umiditate 62%
Vânt 31 km/h NV
Presiune 1015 hPa
Prognoză 5 zile
Sâm
26°C
97%
Dum
23°C
0%
Lun
29°C
0%
Mar
35°C
0%
Mie
27°C
0%