Duminică de foc la Bălți! Marina Tauber anunță protest de amploare, pentru întoarcerea „voturilor furate”

Citește și:

Partidul „ȘOR” cheamă locuitorii municipiului Bălți la un protest de amploare mâine. Manifestația va avea loc în Piața Independenței, în preajma Primăriei, la ora 11:00. Anunțul a fost făcut de Marina Tauber, în cadrul unui live pe Facebook. 

Potrivit ei, alegerile de la Bălți sunt nelegitime, iar primarul care ar urma să fie ales nu îi va reprezenta pe locuitorii orașului, ci pe guvernarea uzurpatoare, care și-a bătut joc de bălțeni.

„Excluderea abuzivă a mea din cursă și suspendarea ilegală a celui de-al doilea tur de scrutin au compromis iremediabil aceste alegeri, iar ceea ce va avea loc pe 19 decembrie reprezintă o bătaie de joc față de oraș și cetățeni. Guvernarea v-a călcat în picioare unul dintre cele mai importante drepturi pe care vi le garantează Constituția – dreptul de a vă alege singuri primarul. Vă invităm duminică, la ora 11:00, să participați la o amplă acțiune de protest, pentru a le spune un NU! hotărât acestor impostori și pentru a vă apăra votul și libertățile fundamentale. Nu lăsați pe nimeni să vă fure viitorul și dreptul la o viață mai bună!”, a spus Marina Tauber.

Tauber a mai adăugat că singura soluție rezonabilă este ca alegerile din Bălți să fie organizate de la zero, în caz contrar, ele nu vor avea legitimitate. 

„Trebuie să facem tot ce ne stă în puteri pentru a întoarce orașul bălțenilor. Trebuie să fim mulți, trebuie să ne facem auziți. Doar voi veți decide, în cadrul unor alegeri noi, cine trebuie să vă reprezinte. Trebuie să le arătăm că nici Maia Sandu, nici Comisia Electorală, nu poate decide cine va fi primarul vostru. Bălțiul a devenit simbolul luptei de rezistență împotriva tuturor acestor ilegalități și suntem siguri de victoria noastră”, a adăugat Marina Tauber.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md