Maia Sandu despre alegerile din Bălți: „Îmi pare rău, dar este o lecție de viață pentru toate partidele politice”

Citește și:

Maia Sandu regretă că bălțenii nu au avut posibilitatea să aleagă constructiv în turul doi al alegerilor locale noi din 19 decembrie 2021, dar spune că aceasta este o lecție de viață pentru toți candidații care nu respectă legea cu privire la finanțarea campaniilor electorale.

Șefa statului a declarat că legea privind finațarea partidelor este un element de bază a democrației.

„Nu am dat nimănui niciun ordin. Dacă l-ați cunoaște pe Pavel Postică, nu i-ați aduce așa acuzații. Am spus de nenumărate ori și am arătat și în viață- Campaniile electorale trebuie să fie finanțate transparent. Aceasta este o lecție de îvățat pentru toate partidele politice. Îmi pare rău că la aceste alegeri, locuitorii mun. Bălți nu au avut suficientă alegere, dar asta este o lecție de învățat pentru toate partdidele politice. Dar cea mai importantă lecție pentru toți potențialii candidați și pentru toate partidele politice este că: trebuie respecată legea cu privire la finanțarea campaniilor electorale și cu privire la finanțarea partidelor politice, acesta este un element de bază a democrației și o să insistăm ca legea să se respectă atunci când este vorba de alegeri”, a declarat Sandu.

Amintim că pe 19 decembrie 2021, în municipiul Bălți a avut loc turul doi al alegerilor locale noi, după ce scrutinul din 5 decembrie a fost suspendat, după ce candidatul Partidului Politic „Șor”, Marina Tauber a fost eliminată din cursa electorală.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md