Ambasadorul Republicii Moldova în Germania și-a încheiat mandatul

Citește și:

Ambasadorul Republicii Moldova în Republica Federală Germania, Oleg Serebrean, și-a încheiat mandatul duminică, 2 ianuarie 2022.

„Ieri, 2 ianuarie 2022, a fost ultima mea zi în calitate de ambasador al Republicii Moldova in RFG. A fost o onoare, dar și o deosebita plăcere pentru mine să reprezint timp de mai bine de șase ani țara mea în Germania. Cei care mă cunosc, știu că Germania este marea mea dragoste. Și nu de azi, nu de ieri – dintotdeauna, pentru că am crescut cu această iubire pentru poporul german, pentru limba, cultura și istoria Germaniei”, a scris Oleg Serebrean pe pagina sa de Facebook.

Diplomatul a anunțat că de astăzi, 3 ianuarie, ocupă funcția de director al Institutului Diplomatic al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) al Republicii Moldova.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/Profesorul de muzică din raionul Drochia, bănuit că a ucis doi polițiști la Sîngerei, ajunge astăzi în fața judecătorului

Șoferul de 51 de ani, profesor de muzică din satul Pelinia, raionul Drochia, urmează să fie prezentat astăzi, 25...

/VIDEO/ Stația de tratare a apei din Edineț, dată în exploatare. Peste 25 de mii de locuitori vor beneficia de apă potabilă de calitate

Peste 25 de mii de locuitori din municipiul Edineț și orașul Cupcini vor avea, în sfârșit, acces la apă...
  sursa: cursbnm.md