Numărul fetelor înscrise în instituțiile de învățământ superior din R.Moldova depășește numărul băieților cu 40%

Citește și:

Potrivit unui studiu realizat de expertul IDIS Viitorul, Veaceslav Ioniță, în ultimii 12 ani analizați, 33,7% din tinere cu vârsta cuprinsă între 19 și 21 de ani sunt înmatriculate la o instituție superioară de învățământ, cea ce este cu 40% mai mult decât numărul tinerilor, care merg la facultate în proporție de doar 24%. Altfel spus fiecare a treia tânără este studentă la facultate, în timp ce la tinerii doar fiecare al patrulea merge la o facultate.

Prin urmare, în ultimii 2 ani a fost înregistrată o creștere semnificativă a tinerilor care merg la facultate în Moldova. Dacă până în 2019 în mediu 28% dintre aceștia mergeau la facultate, atunci în prezent avem 32,7% . Acest fenomen cel mai probabil este determinat de situația pandemică, când mulți tineri au decis să rămână în țară la facultate în loc să meargă peste hotare.

„În doi ani de pandemie, circa 1,2 mii tineri, care în mod normal urmau să plece peste hotare la studii, au decis să rămână în Moldova să-și facă studiile. Anume pandemia a stopat declinul înregistrat din 2008 a numărului de studenți din Moldova”, a scris Veaceslav Ioniță.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...

Republica Moldova marchează Ziua Funcționarului Public

În fiecare an, la data de 23 iunie, în Republica Moldova este marcată Ziua funcționarului public, o sărbătoare dedicată...
  sursa: cursbnm.md