Proteste în Polonia după ce încă o femeie a fost lăsată să moară în spital din cauza legilor anti-avort

Citește și:

Noi proteste de stradă zguduie Polonia în ultimele zile după moartea unei femei de 37 de ani căreia i-a fost refuzat avortul, din cauza noilor legi anti-avort implementate de partidul ultraconservator aflat la putere în această țară, relatează digi24.ro

Marți seară, oamenii au început să iasă pe străzile Varșoviei pentru a depune coroane de flori și lanterne în memoria Agnieszkăi T, o femeie care a murit în aceeași zi din cauza legilor anti-avort impuse de partidul la putere din această țară.

Femeia, însărcinată cu gemeni, a fost lăsată să moară de medici după ce inima unuia dintre feți s-a oprit. Medicii au refuzat să întrerupă sarcina de teama represaliilor legii.

- Advertisement -

Soțul ei i-a implorat pe medici să-i salveze viața, chiar și dacă era nevoie de întreruperea sarcinii”, a declarat sora geamănă a femeii, Wioletta Paciepnik.

După întreruperea sarcinii, femeia a fost mutată în secția ginecologică, însă starea ei de sănătate a continuat să se deterioreze. Familia suspectează că ea a murit de septicemie, însă cauza decesului nu apare în comunicatul emis de spital.

Familia femeii acuză guvernul polonez că „are mâinile pătate de sânge”. Mai multe proteste sunt planificate în orașul Czestochowa, în sudul Poloniei, acolo de unde era Agnieszka. Femeia mai avea încă trei copii.

O femeie ține în mâini fotografie Agnieszkăi, femeia care a fost lăsată să moară în spital din cauza legilor anti-avort. 

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md