/VIDEO/ Nu toți transportatorii s-au alăturat grevei naționale: „Majorarea tarifelor nu va schimba nimic”

Citește și:

Chiar dacă majoritatea transportatorilor din țară și-au sistat activitatea în semn de protesc, în nordul țării unii au ieșit la muncă. Ei spun că au făcut-o pentru pasagerii lor care nu poartă nici o vină, în situația în care s-au pomenit ei, dar și pentru că nu consideră că majorarea tarifelor va soluționa problemele cu care se confruntă.  

Administratorul Parcului de Autobuze din Bălți, Dorel Nenescu, spune că prin această grevă transportatorii nu fac decât să-și pedepsească pasagerii. Acesta susține că chiar dacă tarifele vor fi majorate acest lucru nu le va acoperi cheltuielile.

„Nu am vrut să pedepsim clienții noștri. Mai ales că astăzi este și prima zi când școlile au ieșit din forma de studiii online. Dar situația este critică. Noi încet- încet suspendăm câte o rută, din cauza situației economice. Fluxul mic de pasageri, cheltuielile destul de mari, tarifele nu corespund realității, adică acestea nu acoperă cheltuielile.”

Șoferii spun că în ultima perioadă suportă pierderi, din cazua majorărilor la carburanți, dar majorarea tarifelor nu ar rezolva problema. Potrivit acestora Guvernarea trebuie să identifice alte soluții.

„Eu desigur sunt pentru grevă. Eu la fel am vrut să nu ies la serviciu, pur și simplu noi nu avem aici colectiv. Chiar dacă eu nu era să ies la serviciu alții au ieșit. Nu am vrut să ne batem joc de oameni, ca să nu aibă cu ce ajunge la serviciu. Sâmbăta și duminca în general lucrăm în minus, înca marția, joia și vinerea mai este de lucru. Dacă ei au micșora prețurile la motorină s-ar rezolva problema. Pentru că sunt mulți ilegali, care circulă cu mașinile personale.”

„Eu nu-s deacord cu cererile pe care le-au înaintat. Oamenii și așa nu au bani. Trebuie ceva concret. S-au să micșoreze din impozite, din TVA. Asta este ajutor, dar așa. Stau de dimineață și am doar șase călători în autobuz. Soluțiile de sus, de la Guvern, dar nu prețuri. Ce rost are dacă oamenii nu au parale.”

- Advertisement -

Puținii pasageri pe care i-am găsit în gaza auto din Bălți au așteptat mai mult timp în speranța că vor putea ajunge la destinație. Maxim Circovschi a așteptat câteva ore în gară auto. Tânărul urma să ajungă la Cernăuți, dar din cauza grevei, cursa a fost sistată.

„Eu la Cernăuți. Și este rutiera? Azi nu-i. Am întrebat de șoferi și mi-a spus că azi nu. Mă duc deja până la Criva, voi trece vama pe jos. Cumva o să rezolv. Ca atare dacă se scumpește tot, mai ales motorina. Trebuie de ridicat, eu așa consider.”

Pasagerii înțeleg situația șoferilor, dar spun că o eventuală majorare le-ar afecta bugetul.

„Transportul ei vor să ridice. Eu știu cum ei zic, lor nu le iese. Dar nici pasagerilor. Chiar mă uitam la Sîngereii Noi, sunt șase ori șapte curse. Dimineața mai circulă studenți, dar dacă ei nu-s, atunci nu-i nimic.”

„Tare greu. De la ora opt stau aici, nu pot ajunge acasă. Dap și lor nu le este convenabil, dar și la popor le este greu. Nu mărirea, dar oleacă mai jos să de-a motorina, benzina. Așa cum a fost.”

„Văd că nu-i. Noi am ajuns de la Prepelița, dar văd că nu-i nicio rută. Ce părere aveți despre greva de astăzi? Eu aș spune ca să lase sărmanul țăran în pace. Este foarte greu. Pensia este mică.”

Rutele regulate naționale și-au sistat activitatea în perioada 7-9 februarie.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md