SUA trimit încă 500 de soldați pentru a-și întări prezența în Europa, pe fondul conflictului din Ucraina.
Un înalt oficial din Departamentul Apărării a afirmat, luni, într-un briefing, că soldații vor fi trimiși în Germania, Grecia, Polonia și România.
Misiunea lor va fi să susțină eforturile de apărare a spațiului aerian al NATO.
SUA au desfășurat în ultimele săptămâni mii de soldați suplimentari în Europa. Circa 100.000 de militari americani se află permanent sau temporar pe continent.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

