Maia Sandu a discutat cu ministra Afacerilor Externe a Germaniei, Annalena Baerbock

Citește și:

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit ieri, 12 martie cu ministra Afacerilor Externe a Republicii Federale Germania, Annalena Baerbock. Șefa diplomației germane întreprinde o vizită de lucru la Chișinău pentru a se documenta din prima sursă despre situația de securitate din regiune și impactul pe care-l are războiul din Ucraina asupra țării noastre. La întrevedere a participat și Prim-ministra Republicii Moldova, Natalia Gavrilița.

În cadrul discuției, Președinta Maia Sandu și ministra federală Annalena Baerbock și-au exprimat susținerea pentru încetarea focului și restabilirea păcii în Ucraina. Șefa statului a vorbit despre riscurile de securitate și impactul economic major al războiului din Ucraina pentru Republica Moldova. Președinta Maia Sandu a menționat, în contextul dat, situația energetică dificilă ca urmare a creșterii substanțiale a prețurilor și riscurile la adresa securității energetice.

Un subiect important al discuției a fost criza refugiaților. Președinta Sandu a reafirmat disponibilitatea țării noastre de a ajuta în continuare oamenii care fug de război din Ucraina. Ministra Baerbock a apreciat solidaritatea autorităților și a cetățenilor Republicii Moldova față de refugiați și a promis că Germania va oferi sprijin pentru ajutorarea acestora.

- Advertisement -

Cu referire la agenda bilaterală, Președinta Maia Sandu a apreciat sprijinul oferit de partea germană în diferite domenii și a exprimat interesul de a intensifica cooperarea moldo-germană, în special în domeniul energetic.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...
  sursa: cursbnm.md