/DOC/ Aleșii locali din Bălți și-au tras indemnizații mai mari. Bugetul local sărăcește cu aproape un milion de lei

Citește și:

Aleșii locali din Bălți și-au majorat indemnizația unică pentru o ședință a Consiliului Municipal de la 52 lei, până la 3100 lei. Un proiect de decizie în acest sens a fost votat ieri. Astfel daca pâna acum din bugetul local se cheltuiau pentru fiecare ședință în jur de 1820 de lei,  de acum încolo din buget pentru indemnizațiile consilierilor se vor cheltuit peste 108 000 lei.  

Consilierul mun. Sergiu Burlacu a scris pe contul său de facebook: „Înțeleg necesitatea lui Grigorișin de a-și menține consilierii în jurul său, doar că regretabil este faptul că asta se întâmplă din contul bălțenilor, care, sărăciți de vremuri grele, se obligă să întrețină și Consilierii Municipali, subordonați camarilei de conducere a Primăriei din Bălţi, cei consilieri care recent au majorat și costul pentru transportul public în avantajul unor agenți economici.

Eu, am ajuns în Consiliul Municipal cu votul oamenilor, care își doresc o schimbare spre bine a tuturor bălțenilor, nu doar a consilierilor.”

- Advertisement -

Totodată alesul local a spus că el va cheltui această indemnizație pentru necesitatea bălțenilor. 

„Personal, voi utiliza aceste mijloace financiare, pentru a susține necesitățile bălțenilor, ai celor bălțeni care au nevoie de sprijin permanent”, s spus Sergiu Burlacu.

Primarul de Bălți, Nicolai Grigorișin nu a comentat deocamdată afirmațiile alesului local. 

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md