A urcat fără permis de conducere și băut la volan. Un tânăr din raionul Drochia a încercat să dea mită polițiștilor

Citește și:

A încercat să curupă polițiștii după ce a urcat băut la volan, fără a deține permis de conducere. Un tânăr de 27 de ani din localitatea Ochiul-Alb, raionul Drochia, a lăsat pe bancheta mașinii de poliție 2 000 de lei, pentru a scăpa de pedeapsă, după ce a fost oprit și documentat de polițiștii Direcției patrulare Nord a INSP.

În urma verificării s-a stabilit că, șoferul conducea vehiculul fără a deține permisul de conducere, iar în timpul documentării de la acesta s-a simțit un miros specific de alcool.

Fiind testat alcoolscopic s-a constatat că bărbatul se afla în stare de ebrietate – 0,29 mg/l vapori de alcool în aerul expirat.

- Advertisement -

În timpul examinării cazului pentru conducerea autovehiculului fără permis de conducere fiind în stare de ebrietate, contravenientul a lăsat în automobilul de serviciu mijloace bănești în sumă de 2 000 lei.

Cazul dat a fost înregistrat conform legislației, iar persoana vinovată riscă să fie cercetată penal pentru corupere activă.

Mașina a fost transportată la parcarea specială, iar la fața locului a fost solicitată grupa operativă din cadrul Inspectoratului de poliție Drochia pentru documentarea cazului conform competenței.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md