/VIDEO/ Singuri și necăjiți. Cum sărbătoresc Ziua Învierii bătrânii care nu mai au pe nimeni

Citește și:

Singuri și necăjiți. Așa vor petrece sărbătorile de Paști mai mulți bătrâni din țara noastră. Aceștia spun că nu au nicio dispoziție de sărbătoare, dar și-au găsit alinarea în produsele pe care le-au pregătit cu mare grijă pentru această sărbătoare. Iar un „Hristos a Înviat” auzit de la vecini le aduce zâmbetul pe buze și lumină în ochi.

Anul trecut, Lidia Lozan a mers la biserică și a preparat toate bucatele pentru masa de sărbătoare împreună cu sora ei. Anul acesta este singură și speră că măcar nepoții și strănepoții vor veni să o vadă.

- Advertisement -

LIDIA LOZAN, locuitoare s.Pîrlița: „Eu sunt singură. Am avut o soră și a decedat cu puțin timp în urmă. Am nepoate, dar nepoatele deja au copiii lor și cred că au să vină, dar mai…greu”.

Femeia a pregătit toate bucatele pentru masă, își amintește de copilărie și spune că înainte toate sărbătorile erau petrecute mai modest.

LIDIA LOZAN, locuitoare s.Pîrlița: „De pildă eu mi-am copt păscuța, fac răcitura, fac sarmale, voi pregăti și pârjoalele. Mi-am cumpărat salamuri. Mai înainte Paștele era mai sărac decât acuma. Coceam Pasca și eu țin minte când era mama mea, făcea pasca cu brânză și pasca cu cartofi”.

Clava Procopi este mai tristă. Femeia este singură pe lume și în Ziua Învierii pe masă are doar o pască și câteva ouă roșii.

CLAVA PROCOPI, locuitoare s.Vădeni: „Mai cumpăram și eu o bucată de carne. Poate sunt oameni care tot anul nu au mâncat o bucată de carne, nu mâncăm un ou, dacă nu-i. Cum a fi. Cu ce vom avea, cu aceea vom face deja. Măligă să avem, iar la măligă o să facem ce a da Domnul deja. Dacă ai cu ce, te pregătești, dar dacă nu ai cu ce”.

Creştinii ortodocşi sărbătoresc astăzi Sfintele Paşti – sărbătoarea luminii şi a bucuriei, considerată cea mai mare sărbătoare a creştinătăţii, care semnifică Învierea Domnului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md