/VIDEO/ În raionul Florești, memoria ostașilor români căzuți în cel de-al Doilea Război Mondial este veșnic vie

Citește și:

În satul Vărvăreuca din raionul Florești, memoria ostașilor români căzuți în cel de-al Doilea Război Mondial este veșnic vie. În localitate a fost ridicat un monument în cinstea celor 29 de ostași români care au fost îngropați în preajma dealului Bortoasa. Tot aici s-a deschis și un muzeu în memoria eroilor căzuți pe câmpul de luptă.

SERGIU BÂRLĂDEANU, parohul bisericii din s.Vărvăreuca: „An de an venim la acest monument, la această răstignire, pe vârful Bortosei, facem un parastas pentru cei răposați, căzuți pe câmpurile de luptă”. 

- Advertisement -

Victor Țîbrigan și-a transformat casa într-un muzeu al ostașilor români, căzuți pe câmpul de luptă pentru întregirea țării.

VICTOR ȚIBRIGAN, directorul muzeului: „O parte din exponate mi le-au dat de la Muzeul Militar din București. Aici sunt fotografii din Primul Război Mondial, iar aici din cel de-al Doilea Război Mondial. Aici am fragmente de arme, ploște din care au băut apă ostașii, acestea le-am primit de la muzeul din Chișinău”.

Tot în localitate, a fost ridicat și un monument în memoria eroilor români căzuți în cele două Războaie Mondiale.

VICTOR ȚIBRIGAN, directorul muzeului: „Au fost lupte mari pe înălțimea Bortoasa și au murit mulți ostași. O parte au fost îngropați pe loc, acolo este un cimitir. De la această înălțime se văd toate împrejurimile. Am făcut crucea memoriei și cimitirul l-am reabilitat, iar o parte au fost îngropați la cimitirul din Florești”.

În Republica Moldova, ziua de 28 iunie a fost declarată Ziua ocupaţiei sovietice, printr-un decret semnat în 2010, de către preşedintele interimar al R. Moldova de atunci, liberalul Mihai Ghimpu.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

 

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md