Lucrările de revitalizare urbană, pe ultima sută de metri la Sîngerei. S-au investit peste 14 mln de lei

Citește și:

Lucrările de modernizare prin dezvoltarea infrastructurii orașului Sîngerei au ajuns la etapa de finalizare. Lucrările sunt executate în cadrul unui proiect de revitalizare urbană implementat de ADR Nord din sursele Fondului Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL).

Maria Prisacari, directorul ADR Nord și specialiști din cadrul Agenției au efectuat vizite de monitorizare pe șantierele din orașul Sângerei. La fața locului, reprezentanții ADR Nord s-au întâlnit cu autoritatea publică locală și alte părți implicate în procesul de implementare a proiectului.

Lucrările de revitalizare urbană în cadrul proiectului au demarat în prima jumătate a lunii mai curent și sunt executate de două companii.

- Advertisement -

O companie execută lucrări de construire a unui teren de minifotbal (str. Independenței, nr. 223), de reconstruire / construire a unor pavilioane, de amenajare a unui teren pentru copii. De asemenea, compania construiește, din beton asfaltic, accesul către Grădinița nr. 1, construiește și amenajează terenul sportiv și scuarul din str. T. Nencev. Valoarea contractului constituie 6,76 milioane de lei.

O altă companie a executat lucrări de reconstrucție / amenajare în perimetrul blocurilor locative din str. A. Crihan, nr. 2, 4, și str. Independenței, nr. 127, 12, lucrări de reconstrucție / amenajare în perimetrul blocurilor locative din str. Independenței, nr. 128, 140, 142, lucrări de reconstrucție și pavare a spațiului pietonal pe segmentul străzilor T. Nencev – A. Mateevici. Valoarea contractului constituie 7,96 milioane de lei.

Valoarea contractelor de antrepriză încheiate cu cele două companii constituie 14,72 milioane de lei, din sursele FNDRL, contribuția Primăriei orașului Sîngerei fiind de 10%.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md