415 cazuri de infecții respiratorii au fost înregistrate în municipiul Bălți în prima săptămână a anului. 12 persoane au fost internate la spitalul din oraș, dintre care 9 sunt copii.
Potrivit specialiștilor Centrului de Sănătate Publică din Bălți s-au înregistrat 2 cazuri de gripă la copii.
În ultima săptămână au mai fost înregistrate 13 cazuri de varicelă la copii și 3 cazuri de intoxicație alimentară la maturi.
Între timp, în municipiul Chișinău, numărul cazurilor de infecții respiratorii înregistrate continuă să crească.
Potrivit șefului Direcției Generale Sănătate, Boris Gîlca, capitală se află în alertă epidemiologică și a fost nevoie de identificat spații suplimentare pentru internări.
În ultima săptămână s-au înregistrat 163 de cazuri de gripă, dintre care 97 la copii.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

