/VIDEO/ Au întârziat la școli, grădinițe și serviciu. Traficul din mun. Bălți, paralizat în aceasta dimineață

Citește și:

Toate troleibuzele din Bălți au tras pe dreapta în această dimineață. Pasagerii au fost nevoiți să-și continue drumul pe jos, iar autoturismele au rămas blocate în ambuteiaje. Totul pentru că liniile de înaltă tensiune, amplasate la intersecția străzilor Decebal și Sfântul Nicolae, s-au rupt.

Bălțenii s-au arătat deranjați de această situație pentru că au întârziat la serviciu și nu și-au dus la timp copiii la școală, fiind nevoiți să meargă cartiere întregi pe jos.

- Advertisement -

„E o problemă pentru oraș, oamenii au nevoie la serviciu. Pentru cine are timp, nu e o problemă, dar cine se grăbește mereu are nevoie de transport. Pentru cei care își  duc copii la grădiniță sau cine merge la școală, este problemă.”

„De la Selecție. – Ați venit pe jos? – Da, da. – A fost o problemă pentru dumneavoastră? – Da, o problemă, trebuie să fiu la serviciu la ora 9.00 și acolo am de făcut multe la lucru și mă sună.”

„Desigur e problemă, am întârziat la două lecții, pentru noi asta chiar este o problemă.”

„Cartierul 8, Boris Glavan, e mare incomoditate. Oamenii nu știau nimic, ambuteiaje mari la stații. Cum oamenii au mers de la 7 până la 8 nu cunosc. – Ați mers pe jos de la Cartierul 8? – De la o stație la alta am mers pe jos, apoi am văzut că merge un 2 de serviciu, dar plin.”

Această femeie a mers două ore pentru a ajunge de la BAM până în centrul orașului.

„Întârzii desigur, de la Bam vin, două ore. Jumătate de drum pe jos, jumătate de drum cu transportul. Eu 20 de lei am cheltuit pe drum și merg mai departe pe jos că e imposibil de ajuns.”

Potrivit directorului Întreprinderii Municipale „Direcția de troleibuze din Bălți”, Elena Maximciuc, pana a avut loc la ora 6 dimineață, iar echipa de tehnicieni a ajuns la locul cu pricină în doar câteva minute.

ELENA MAXIMCIUC, directorul Întreprinderii Municipale „Direcția de troleibuze din Bălți”: „Troleibuzele deja merg, în primul rând, în al doilea rând, la ora 6,40  avut loc o pană pe linia de electricitate, s-au rupt liniile. Echipa de tehnicieni a ieșit la fața locului în 2-3 minute și până la 9,40 problema a fost înlăturată, iar troleibuzele merg deja.”

Troleibuzele moderne au o putere maximă de peste 700 kilowați.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md