Ministra Justiției: „Salariile judecătorilor vor fi majorate substanțial”

Citește și:

Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a avut o ședință cu membrii Consiliului Superior al Magistraturii, în contextul reformei justiției și evaluării extraordinare a judecătorilor, dar și a demisiilor mai multor judecători. În cadrul întrunirii, ministra a anunțat că salariile judecătorilor vor fi majorate substanțial, scrie zugo.md.

„Responsabilitatea în îmbunătățirea imaginii și încrederii în sistemul judecătoresc stă pe umerii fiecărui judecător, inclusiv de a participa la reforma justiției, la acest exercițiu de evaluare necesar de verificare și de încurajare a judecătorilor onești și profesioniști; de a alege un nou CSM și de a asigura o justiție echitabilă pentru fiecare cetățean”, a accentuat Veronica Mihailov-Moraru.

Discuțiile au fost centrate asupra proiectelor de legi privind reforma Curții Supreme de Justiție, dar și a situației create în contextul demisiilor anunțate și necesitatea de a întreprinde măsuri conjugate pentru asigurarea funcționalității instanțelor.

- Advertisement -

Drept urmare, este necesar ca judecătorii să fie încurajați de a participa la Adunarea Generală pentru a alege și să participe la alegeri, pentru ca ulterior să fie constituit un CSM funcțional, iar sistemul judecătoresc să revină treptat la capacitatea proprie de a rezolva problemele.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr fără permis și în stare de ebrietate, implicat într-un accident cu o mașină de poliție la Sîngerei. Autospeciala, vandalizată ulterior

Un tânăr de 18 ani din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei, este cercetat de polițiști după ce a fost implicat...

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...
  sursa: cursbnm.md