/FOTO/ Doi bărbați au fost reținuți în timp ce pescuiau în lacul Manta

Citește și:

Doi conaționali sunt cercetați contravențional pentru braconaj piscicol, cu plase pe lacul Manta, în sectorul acvatic situat în aria protejată a rezervației biosferice „Prutul de Jos”, dar și pentru încălcarea regimului zonei de frontieră. Cei doi au fost observați de patrula mobilă a Sectorului Poliției de Frontieră Cahul, în timp ce pescuiau ilegal în apele de frontieră, scrie presa locală. 

Barbații aveau o barcă din lemn, în care se afla multe plase de monofilament cu lungimea totală de 370 metri, cu ajutorul căreia, aceștea au reușit să pescuiască aproximativ 40 kg de pești de diferite specii, în total 21 de bucăți.

Despre caz, au fost sesizați reprezentanții Inspectoratului pentru Protecția Mediului Cahul, preluând totodată documentarea în continuare a cazului pe linia de competență, pentru pescuit ilicit în perioada de prohibiție.

- Advertisement -

Ca urmare, de către Poliția de Frontieră persoanele implicate au fost atrase la răspundere contravențională pentru încălcarea regimului zonei de frontieră, cu aplicarea amenzii a câte 12 unități convenționale, la fiecare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Dosarul foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BEM, aproape de final. Procurorii cer până la 15 ani de închisoare

Examinarea cauzei penale în care sunt vizați foști membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA...

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...
  sursa: cursbnm.md