Au vrut să vadă cu ce se „mănâncă” meseria unui jurnalist. Mai mulți liceeni din Bălți, de ziua independenței presei, au vizitat redacția TV Nord. Întâlnirea s-a constituit dintr-un dialog captivant despre ceea ce presupune meseria de jurnalist la ora actuală, despre piedicile şi provocările profesiei, precum şi despre o serie de experiența reporterilor.
Tinerii s-au arătat interesați de această profesie, iar unii au promis că vor reveni la TVN, în calitate de jurnaliști.
GABRIELA NACU, elevă: „Am fost prezentă la televiziunea nordului, unde ni s-a spus mai multe informații interesante și curiozități pe care înainte nu le-am știut, deși eram foarte curioasă să aflu mai multe informații despre jurnalism. Aș putea să vă sugerez să veniți aici, să nu vă temeți și să aveți curajul de a călca pragul Televiziunii Nordului. Eu de mică doream să devin jurnalist, dar odată ce am pășit aici și am asistat la tot ce s-a întâmplat ma adăugat curaj.”
ANA DONȚOVA, studentă: „Atmosfera voastră mi-a plăcut mult, foarte plăcut, prietenos, toți se susțin reciproc, chiar dacă asta este un pic neobișnuit. Am aflat multe lucruri interesante, avem ce învăța și mi-a plăcut mult , ne-au dat oportunitatea să practicăm. Eu am văzut multe articole unde se discută subiecte importante din Moldova, fie politicul, economicul, de aceea cred că Moldova are un viitor în ceea ce ține de presă.”
ULIANA LIHOVEȚCHII, elevă: „Am încercat să citesc de pe prompter și mi-a plăcut. Am observat că să fii jurnalist este ușor însă necesită la fel unele aspecte care trebuie prelucrate, spre exemplu cititul la viteză. Eu consider că presa ne ajută să ne creăm o imagine a lumii, a țării.”
Pentru tineri a fost organizată și o tombolă, așa că nimeni nu a plecat acasă cu mâinile goale.
Ziua de 3 mai a fost declarată Ziua Mondială a Libertății Presei la 23 decembrie 1993 de către Adunarea Generală a ONU.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.





