Persoanele care vor purta insigne și simboluri interzise în timpul desfășurării întrunirilor publice din 9 mai vor fi amendate. Declarația a fost făcută de șeful Inspectoratului General de Poliție, Viorel Cernăuțeanu, în cadrul unei conferințe de presă.
Astfel, pentru persoanele fizice amenda va fi de la 4.500 până la 9.000 de lei, pentru persoanele cu funcții de răspundere de șa 9.000 până la 18.000 de lei și pentru cele juridice de la 18.000 până la 30.000 de lei.
Cetățenii care vor purta ordine și medalii ce conțin panglica bicoloră nu vor fi amendați.
Curtea Constituțională a decis că panglica „Sfântului Gheorghe” poate fi purtată, „atâta timp cât nu promovează agresiunea militară sau crimele împotriva umanității”.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.


