/VIDEO/ Nu se pot despărți de telefonul mobil. Unii bălțeni petrec până la 12 ore cu gadgetul în mâini

Citește și:

Instagramul și Tik-Tokul sunt rețelele de socializare care fură cel mai mult timp tinerilor. Aceștia recunosc că stau chiar și 12 ore cu telefonul în mână. Potrivit lor, pe lângă activitățile de recreere, telefoanele mobile sunt o bună sursă de învățare și documentare. Și chiar dacă nu se consideră depindeți, unii bălțeni recunosc că nu știu ce ar face fără acestea

„Undeva 12 ore, când sunt ocupată undeva 7 ore, dar în zilele de odihnă 12-13 ore. Eu mă ocup de tik-tok, de asemenea eu învăț, citesc cărți și privesc youtube.”

„În jur de 5 ore cred. – Dar la ce îl folosiți? Cel mai mult pentru facultate, pentru lucru și desigur instagramul, pe tik tok nu stau. Nu, nu sunt dependentă de telefon, aș putea în orice zi să-l las.”

- Advertisement -

„Mult, undeva 6 ore așa. – Și pentru ce folosiți timpul? Rețele de socializare, privesc filme, una alta. Nu aș putea, nu știu ce aș face.”

„8-10 ore aproximativ. – Pentru ce folosiți telefonul, pentru învățământ, pentru lucru, pentru sine? În general pentru mine personal și pentru conversații și gata.”

„ Foarte mult, eu fiind studentă îi folosesc în diferite scopuri, ca să mă recreez și în scopul că studiez. – Câte ore stați pe zi? Nu știu, pot să spun că în jur de 5-7 ore, mă stărui totuși să-mi limitez timpul.”

Unii însă spun că ar renunța foarte ușor, așa cum îl utilizează doar la necesitate.

„Puțin de tot. – Puțin asta cât? Ei, eu nu știu, dacă mă sună cineva eu ridic.”

„- Ați putea trăi fără telefon? Da, liniștit, doar pentru semnal, să telefonez și să întreb, dar în rest da.”

„De 3 ori pe zi undeva. – Deci cum îl folosiți, numai când sunați? Când îmi trebuie de urgență.”

Un sondaj recent, realizat în Statele Unite, arată că, 8 din 10 americani adorm cu imaginea de pe ecranul telefonului şi îşi verifică device-ul imediat după ce se trezesc. Același sondaj arată că 99 la sută dintre respondenți se uită la televizor cu telefonul în mână, iar 6 din 10 când sunt la biserică sau într-o ședință.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md