Din 1 iulie, șoferii care depășesc limita de viteză vor fi sancționați mai dur, potrivit noilor modificări ale regulamentului circulației rutiere.
Șoferii care vor depăși viteza admisă mai mult de 60 km/h vor rămâne fără permisul de conducere pe loc, pe o perioadă de 150-180 zile, iar în decursul unui an același șofer riscă să piardă permisul deja și la depășirea a 40 km/h.
Și amenzile cresc pentru depășirile de viteză:
cu 10-20 km/h — amendă 600-900 lei și 3 puncte de penalizare;
cu 20-40 km/h — amendă 900-1.200 lei și 4 puncte de penalizare;
cu 40-60 km/h — amendă 1.500-1.800 lei și 5 puncte de penalizare;
cu 60-80 km/h — amendă 2.250-2.500 lei, 6 puncte de penalizare și suspendare dreptul de a conduce de la 60 la 75 zile;
cu 80 km/h și mai mult — amendă 3.750-5.000 lei, 7 puncte de penalizare și suspendarea dreptului de a conduce de la 90 la 105 zile.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

