CNAM a acumulat în prima jumătate a anului venituri de peste 5 miliarde de lei

Citește și:

Compania Naţională de Asigurări în Medicină a acumulat, în lunile ianuarie-iunie 2023, în fondurile de asigurare obligatorie de asistenţă medicală venituri de peste 5 miliarde 138 milioane de lei.

Cea mai mare parte a veniturilor provine din primele de asigurare medicală în cotă procentuală din salariu. Acestea au atins cifra de circa 3 miliarde 475 milioane de lei, cu aproape 534 de milioane mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

Primele de asigurare medicală obligatorie în sumă fixă au fost de circa 177 de milioane de lei, în creștere cu peste 60 de milioane comparativ cu perioada similară a anului trecut.

- Advertisement -

Alte venituri încasate în fondurile AOAM, inclusiv primele de asigurare achitate de rezidenţii parcurilor pentru tehnologia informaţiei, au atins cifra de 106 milioane de lei, cu 44 de milioane mai mult în comparație cu suma înregistrată în perioada similară a anului trecut.

Transferurile de la bugetul de stat au însumat, în primele șase luni ale anului curent, 1 miliard 381 de milioane de lei.

În acelaşi timp, din fondurile AOAM au fost efectuate cheltuieli în valoare totală de cca 6 miliarde 264 de milioane de lei, dintre care în jur de 6 miliarde 214 milioane au fost transferaţi prestatorilor de servicii medicale şi farmaceutice contractaţi. Suma virată pentru serviciile medicale prestate în primele șase luni ale anului curent este cu 480 de milioane de lei mai mare comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

A murit Boris Grițunic, arhitectul care a contribuit la transformarea municipiului Bălți

Arhitectul Boris Grițunic, Cetățean de Onoare al municipiului Bălți și una dintre personalitățile care au marcat dezvoltarea urbanistică a...

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...
  sursa: cursbnm.md