/VIDEO/ Accident grav pe centura orașului Sîngerei, după ce un șofer a efectuat o manevră neregulamentară. O persoană a decedat pe loc

Citește și:

Un bărbat de 64 de ani și-a pierdut viața, iar altul a ajuns la spital cu multiple traumatisme în urma unui grav accident rutier, produs pe drumul de ocolire al orașului Sîngerei. Impactul a avut loc în după amiaza zile de astăzi în apropiere de satul Vrănești. Poliția a inițiat un proces penal.

La fața locului au intervenit polițiștii dar și un echipaj de descarcerare. În urma impactului, șoferul automobilului de model Volkswagen a decedat pe loc, iar cel din microbuz a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Medicii din Sîngerei spun că bărbatul de 58 de ani a ajuns la spital în stare gravă și va fi supus unei intervenții chirurgicale.

- Advertisement -

SERGHEI PRETULA, medic reumatolog, Spitalul Raional Sîngerei: „În stare gravă, cu fractura de ster, cu fractura de femur și în stare de șoc traumatic. grav stabil, o să fie deșocat pronosticul e favorabil la pacient, până când la moment.”

Potrivit datelor preliminare de vină s-ar face șoferul automobilului de model Volkswagen care din motive necunoscute a ieșit pe contrasens.  

VITALIE ȚURCANU, Ofițer superior IP Sîngerei: „Unitatea de transport de model Woksvagen, se deplasa din direcția municipiului Chișinău spre municipiul Bălți, din necunoscute, unitatea dată a ieșit pe contrasens și s-a lovit frontal cu automobilul ce se deplasa în direcția municipiului Chișinău, pălitura a fost pe banda de contrasens, persoana dată a decedat la fața locului, până la sosirea ambulanței, al doilea conducător este preluat de echipa de salvare.”

Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului rutier.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...
  sursa: cursbnm.md