O universitate din Cernăuţi, evacuată în urma unei alarme cu bombă

Citește și:

Universitatea Naţională „Iuri Fedkovici” din Cernăuţi a fost evacuată, vineri dimineaţă, în urma unei alarme cu bombă anunţată la scurt timp după deschiderea noului an universitar din Ucraina, au declarat, pentru AGERPRES.

Potrivit acestora, toţi profesorii şi studenţii au fost evacuaţi din fosta reşedinţă mitropolitană în jurul orei 10,30, după înregistrarea ameninţării.

Accesul în perimetrul Universităţii din Cernăuţi a fost restricţionat, la faţa locului fiind prezente numeroase echipaje de poliţie, ambulanţe, pompieri, dar şi lucrători ai serviciilor de securitate ucrainene.

- Advertisement -
„În jurul orei 10,30 a fost anunţat că Universitatea „Iuri Fedkovici” a fost minată. Toată lumea a fost evacuată din corpul reşedinţei mitropolitane”, a precizat sursa citată.

Universitatea Naţională „Iuri Fedkovici” din Cernăuţi a fost inclusă, în 2011, în Patrimoniul Mondial UNESCO. Reşedinţa impresionează prin dimensiunile şi culorile pereţilor, de un spectaculos roşu-cărămiziu. Sălile, saloanele şi galeriile sunt decorate cu aur şi marmură.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md