Pornită spre Bologna cu peste 20.000 de euro ascunși în lenjeria intimă. O ucraineancă, amendată și lăsată fără bani

Citește și:

O femeie din Ucraina a fost condamnată la o amendă de 95.000 de lei și a rămas fără cei peste 20.000 de euro pe care a încercat să-i scoată ilegal din Republica Moldova prin Aeroportul Internațional Chișinău.

Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), cazul a avut loc în noiembrie 2025, când femeia, în vârstă de 46 de ani, intenționa să zboare spre Bologna, Italia. Deși avea asupra sa o sumă care depășea plafonul de 10.000 de euro ce trebuie declarat obligatoriu autorităților vamale, aceasta a ales să treacă prin culoarul verde, destinat persoanelor care nu au bunuri sau sume de declarat.

În timpul controlului, funcționarii vamali au observat indicii că pasagera ascunde bani asupra sa. În cadrul verificărilor ulterioare, femeia a prezentat două pachete cu bani ascunse în sutien și a susținut că suma totală nu depășește 10.000 de euro.

- Advertisement -

Totuși, după o nouă verificare cu scannerul, autoritățile au descoperit și alte sume de bani ascunse în aceeași manieră. Potrivit procurorilor, femeia a mințit de două ori în fața funcționarilor vamali cu privire la suma transportată.

Ancheta a stabilit că banii au fost introduși anterior în Republica Moldova prin punctul de trecere a frontierei Palanca, la intrarea din Ucraina cu autocarul.

În fața instanței, femeia și-a recunoscut vinovăția, ceea ce i-a adus o pedeapsă mai blândă. Judecătoria Chișinău a decis aplicarea unei amenzi de 95.000 de lei și confiscarea sumei de peste 20.000 de euro.

Autoritățile reamintesc că orice persoană care transportă numerar în valoare mai mare de 10.000 de euro este obligată să declare suma la trecerea frontierei, conform legislației în vigoare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md