24°C
Nori împrăștiați
Top știri

15 martie – Zi de doliu național în legătură cu funeraliile scriitorului Nicolae Dabija

15 martie – Zi de doliu național în legătură cu funeraliile scriitorului Nicolae Dabija

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat decretul ca data de 15 martie 2021, să fie declarată zi de doliu național în toată țara.

Doliul național va fi instituit în memoria regretatului scriitor Nicolae Dabija. „În semn de adâncă tristețe, cauzată de trecerea în eternitate a renumitului scriitor, susținător de frunte al mișcării de renaștere națională, semnatar al Declarației de Independență a Republicii Moldova, academician și istoric literar”, se arată în decret.

În conformitate cu decretul prezidențial, mâine în întreaga țară drapelele de stat vor fi coborâte în bernă, iar la ora 12.00, în memoria poetului se va ține un moment de reculegere. Ceremonia funerară va fi transmisă în direct de Compania publică „Teleradio-Moldova”.

Totodată, autorităților publice, întreprinderilor și organizațiilor li se recomandă să renunțe la desfășurarea, în ziua de 15 martie 2021, a acțiunilor distractive în masă.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
24 °C
Nori împrăștiați Simte ca 24°C
Umiditate 55%
Vânt 24 km/h N
Presiune 1018 hPa
Prognoză 5 zile
Mie
25°C
0%
Joi
24°C
0%
Vin
26°C
0%
Sâm
28°C
0%
Dum
31°C
0%