31°C
Cer senin
Top știri

17 cazuri de fraudă telefonică, înregistrate în 24 de ore. Prejudiciul se ridică la aproximativ un milion de lei

Poliția anunță că, în ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 17 cazuri de fraudă telefonică, iar prejudiciul total se ridică la aproximativ un milion de lei.

Potrivit oamenilor legii, două dintre cazuri au fost comise ieri, iar celelalte s-au produs în zilele precedente, fiind raportate acum de victime.

Cea mai mare sumă pierdută de o victimă depășește 300.000 de lei. Cazul a fost raportat la Cahul, unde o femeie de 55 de ani ar fi fost determinată să contracteze un credit bancar și trei microcredite. Ulterior, banii au fost transferați în trei tranșe, două dintre acestea fiind ridicate în numerar, iar una transmisă prin transfer.

În același timp, Poliția precizează că, datorită vigilenței cetățenilor, au fost prevenite 236 de tentative de escrocherie.

Oamenii legii îndeamnă cetățenii să nu divulge nimănui datele cardului bancar, codurile primite prin SMS sau parolele personale. În cazul unui apel suspect, conversația trebuie întreruptă imediat, iar persoana vizată trebuie să contacteze direct banca sau Poliția.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
31 °C
Cer senin Simte ca 31°C
Umiditate 35%
Vânt 9 km/h SE
Presiune 1017 hPa
Prognoză 5 zile
Dum
32°C
0%
Lun
34°C
0%
Mar
35°C
0%
Mie
37°C
0%
Joi
38°C
0%