17 milioane de lei pentru modernizarea a șase universități. Câți bani vor fi alocați pentru USARB

Citește și:

Ministerul Educației și Cercetării va aloca aproximativ 17 milioane de lei pentru modernizarea infrastructurii în șase instituții publice de învățământ superior. Fondurile vor fi utilizate pentru renovarea blocurilor de studii, căminelor și alte proiecte de dezvoltare.

Printre instituțiile beneficiare se numără Universitatea de Stat din Moldova, care va primi 3,36 milioane de lei pentru reparația unui cămin și renovarea vestiarelor unui bazin de înot, și Universitatea Tehnică a Moldovei, care va primi 4,1 milioane de lei pentru modernizarea sălilor Facultății de Medicină Veterinară și achiziția echipamentelor IT pentru specializările „Animație” și „Designul jocurilor”.

De asemenea, Academia de Studii Economice din Moldova va investi 3 milioane de lei în panouri fotovoltaice și termoizolarea unui cămin, iar Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” va beneficia de 3,9 milioane de lei pentru reconstrucția unui bloc de studii. Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți și Universitatea de Stat din Comrat vor primi 1,5 milioane de lei, respectiv 1 milion de lei, pentru implementarea unor proiecte ecologice și modernizarea sistemului de încălzire.

- Advertisement -

În plus, 2 milioane de lei vor fi destinate proiectelor studențești pentru promovarea spiritului civic și activităților extracurriculare. Aceste investiții fac parte din strategia Ministerului Educației și Cercetării de a îmbunătăți condițiile de studiu și de a atrage mai mulți absolvenți în universitățile din Republica Moldova, prin campania „Învață în Moldova”.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr fără permis și în stare de ebrietate, implicat într-un accident cu o mașină de poliție la Sîngerei. Autospeciala, vandalizată ulterior

Un tânăr de 18 ani din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei, este cercetat de polițiști după ce a fost implicat...

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...
  sursa: cursbnm.md