41 de milioane de lei, aruncate „în vânt”, din cauza solicitărilor inutile ale ambulanțelor

Citește și:
Sistemul medical „a aruncat în vânt”  41,5 milioane de lei, din cauza solicitărilor inutile sau false ale ambulanțelor. Cifrele au fost prezentate de Ala Nemerenco, Ministra Sănătății.
În anul 2021, din numărul total de solicitări ale ambulanței înregistrate la 112 la care a mers o echipă medicală cu transport sanitar:
în 8031 cazuri s-a constatat lipsa pacientului;
în 2631 cazuri pacientul a refuzat orice ajutor;
în 1492 cazuri pacientul a refuzat să fie examinat;
în 879 cazuri solicitarea a fost falsă;
în 4945 cazuri apelanții au anulat solicitarea;
în 787 cazuri presupusul pacient era practic sănătos.
Total solicitări considerate inutile s-au înregistrat 15388.
La ele mai adăugați 3497 solicitări cu cod verde de genul “m-am lovit la deget” și o să obținem 18885.
Dacă înmulțim această cifră la sinecostul unei solicitări, obținem 41,5 milioane de lei, cheltuite irațional.
„Pentru a avea un sistem de sănătate la cele mai înalte standarde, trebuie să ne responsabilizăm social, să luam atitudine, să ne pese. Tuturora. Și pacienților, si cadrelor medicale, întregii societăți”, a declarat ministra.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md