Ambasadorul Federației ruse, convocat la MAEIE

Citește și:

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene a dispus convocarea ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova, Oleg Vasnețov, în legătură cu declarația „reprezentantului Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse”, pe care MAIE o califică drept „retorica neconstructivă și inacceptabilă la adresa Președintelui Republicii Moldova”. Despre aceasta se anunță într-un comentariu al purtătorului de cuvânt al MAEIE Daniel Vodă, citat de IPN.

„Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene a luat act de declarația reprezentantului Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, făcută în cadrul briefingului din 20 aprilie, prin care se menține retorica neconstructivă și inacceptabilă la adresa Președintelui Republicii Moldova, iar evenimentele istorice sunt instrumentalizate în scopuri de propagandă. Dat fiind limbajul inacceptabil utilizat în adresa șefei statului din partea reprezentantului oficial al diplomației ruse, MAEIE a dispus convocarea ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova, Oleg Vasnețov.
Comentariul recomandă Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse să ia cunoștință de textul discursului Președintei Maia Sandu, „care este accesibil în limba rusă și care nu lasă loc de interpretări: „Хочу особо подчеркнуть: никто и никому не запрещает праздновать девятое мая. Наоборот: мы обязаны помнить о победе цивилизации над фашизмом и нацизмом. Мы обязаны чтить павших и хранить память о главной трагедии двадцатого века – о Второй мировой войне”. MAEIE subliniază că deciziile adoptate recent în Parlamentul Republicii Moldova reprezintă un drept suveran al țării noastre. Reiterăm apelul către partea rusă de a nu admite ingerința într-un proces democratic, legitim și intern al țării noastre”.

Ieri, și senatorul rus Alexei Puşkov a amenințat-o pe președintele Maia Sandu că Republica Moldova ar putea sfârși la „coșul de gunoi al istoriei”. Declarația a fost făcută în contextul promulgării de către șeful statului a legii privind interzicerea simbolurilor agresiunii militare ruse.

Legea privind interzicerea unor simboluri militare a fost publicată ieri în Monitorul Oficial. Documentul vizează interzicerea confecționării, promovării sau răspândirii panglicii Sfântului Gheorghe și a liderelor Z și V, utilizate drept semne distinctive ale armatei ruse în războiul din Ucraina.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...
  sursa: cursbnm.md