Un bărbat a lăsat tot satul fără internet mai bine de un an din cauza televizorului său vechi

Citește și:

Misterul dispariției semnalului de internet într-un sat din Țara Galilor a fost elucidat după 18 luni, când s-a descoperit că vinovat era un televizor vechi, informează BBC, citat de digi24.ro.

Un locuitor din satul Aberhosan nu știa că televizorul său vechi emitea un semnal care perturba semnalul de internet pentru toți locuitorii.

Inginerii care investigau problema au descoperit sursa interferențelor abia după ce înlocuirea tuturor cablurilor nu a schimbat cu nimic situația.

- Advertisement -

„În fiecare dimineață, la ora 7 fix, se întâmpla”, a declarat inginerul Michael Jones pentru BBC.

Inginerii erau uimiți de problema care nu-și găsea rezolvare și abia după ce au adus un dispozitiv de măsurare au reușit să identifice sursa.

„Dispozitivul nostru a detectat un semnal puternic în sat”, a mai spus Jones.

Proprietarul televizorului îl pornea în fiecare dimineața, la ora 7.00, iar semnalul puternic emis de televizor lăsa tot satul fără internet. Bărbatul care a provocat fără intenție situația, a promis că nu va mai folosi televizorul. Potrivit lui Jones, problema nu s-a mai repetat de atunci.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram

Sursa: digi24.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md