/VIDEO/ Rata de vaccinare în municipiul Bălți este în creștere. Cum le-a reușit medicilor să determine oamenii să se imunizeze

Citește și:

Timp de două luni, medicii de familie din Bălți în comun cu societatea civilă au desfășurat o campanie de informare – Pro vaccinare.  Specialiștii au mers în peste 120 de instituții din oraș pentru a le vorbi oamenilor despre importanța imunizării.

Potrivit Alei Iațco, președinta Uniunii pentru Echitate și Sănătate în urma acțiunilor întreprinse s-au înregistrat, deja, primele rezultate.

ALA IAȚCO, președinta Uniunii pentru Echitate și Sănătate: „Am pus umărul la promovarea vaccinării, conștientizând că vaccinele sunt niște instrumente unice, care oferă oportunitatea de prevenire a unor infecții transmisibile. Nu avem alternative vaccinurilor, nu avem o mai bună modalitate de a convinge oamenii decât a-i informa din diverse perspective, de asta ne-am cooperat medicii, cu specialiștii asociației obștești pentru a face această campanie masivă.”

- Advertisement -

VEACEASLAV CHIȘLARI, șeful Centrului de Sănătate Publică Bălți: „Respectiv, acum, la moment, anul încă nu este finalizat, da totuși avem niște indicatori de acoperire vaccinală, comparativ cu anul trecut destul de mai pozitivă. În primul rând a scăzut numărul de contraindicații medicale neargumentate care sunt stabilite de medici. Respectiv s-a ridicat și gradul de conștiință și de acceptare a vaccinării în rândul populației.”

Acest proiect a fost necesar pentru a sensibiliza cetățenii cu privire la procesul de vaccinare. Calendarul național de vaccinare include 12 boli care pot fi prevenite prin vaccinare.

VALERIA DASCAL, medic imunolog CMF din Bălți: „Astăzi ne-am întrunit la o masă rotundă a colaboratorilor medicali, care au fost implicați în proiectul cu imunizările în municipiul Bălți. Este o problemă foarte acută și este o problemă care stă pe prima linie, pentru că foarte mult a coborât procentul de vaccinare în municipiul Bălți, care ne face să fim în grupa de risc pe izbucnirea unor epidemii a bolilor infecțioase.”

PAVEL FLOREA, directorul Centrului Medicilor de Familie din Bălți: „Într-adevăr populația noastră, mămicile, lucrătorii, angajații din diferite întreprinderi, instituții de învățământ, instituții preșcolare sunt interesați de acest subiect, pentru că vor să clarifice pentru ei, pentru ce e necesară vaccinarea. Noi am finalizat o mică parte, un început, dar mai avem de lucrat în continuare foarte mult, pentru a schimba percepția și a conștientiza că vaccinarea este importantă.”

În municipiul Bălți se înregistrează o rată de vaccinare de 87%. Amintim că  rata de vaccinare trebuie să fie de minim 95% ca populația să fie protejată de bolile infecțioase care pot fi prevenite prin imunizate.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md