Timp de două luni, medicii de familie din Bălți în comun cu societatea civilă au desfășurat o campanie de informare – Pro vaccinare. Specialiștii au mers în peste 120 de instituții din oraș pentru a le vorbi oamenilor despre importanța imunizării.
Potrivit Alei Iațco, președinta Uniunii pentru Echitate și Sănătate în urma acțiunilor întreprinse s-au înregistrat, deja, primele rezultate.
ALA IAȚCO, președinta Uniunii pentru Echitate și Sănătate: „Am pus umărul la promovarea vaccinării, conștientizând că vaccinele sunt niște instrumente unice, care oferă oportunitatea de prevenire a unor infecții transmisibile. Nu avem alternative vaccinurilor, nu avem o mai bună modalitate de a convinge oamenii decât a-i informa din diverse perspective, de asta ne-am cooperat medicii, cu specialiștii asociației obștești pentru a face această campanie masivă.”
VEACEASLAV CHIȘLARI, șeful Centrului de Sănătate Publică Bălți: „Respectiv, acum, la moment, anul încă nu este finalizat, da totuși avem niște indicatori de acoperire vaccinală, comparativ cu anul trecut destul de mai pozitivă. În primul rând a scăzut numărul de contraindicații medicale neargumentate care sunt stabilite de medici. Respectiv s-a ridicat și gradul de conștiință și de acceptare a vaccinării în rândul populației.”
Acest proiect a fost necesar pentru a sensibiliza cetățenii cu privire la procesul de vaccinare. Calendarul național de vaccinare include 12 boli care pot fi prevenite prin vaccinare.
VALERIA DASCAL, medic imunolog CMF din Bălți: „Astăzi ne-am întrunit la o masă rotundă a colaboratorilor medicali, care au fost implicați în proiectul cu imunizările în municipiul Bălți. Este o problemă foarte acută și este o problemă care stă pe prima linie, pentru că foarte mult a coborât procentul de vaccinare în municipiul Bălți, care ne face să fim în grupa de risc pe izbucnirea unor epidemii a bolilor infecțioase.”
PAVEL FLOREA, directorul Centrului Medicilor de Familie din Bălți: „Într-adevăr populația noastră, mămicile, lucrătorii, angajații din diferite întreprinderi, instituții de învățământ, instituții preșcolare sunt interesați de acest subiect, pentru că vor să clarifice pentru ei, pentru ce e necesară vaccinarea. Noi am finalizat o mică parte, un început, dar mai avem de lucrat în continuare foarte mult, pentru a schimba percepția și a conștientiza că vaccinarea este importantă.”
În municipiul Bălți se înregistrează o rată de vaccinare de 87%. Amintim că rata de vaccinare trebuie să fie de minim 95% ca populația să fie protejată de bolile infecțioase care pot fi prevenite prin imunizate.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.


[…] Potrivit Alei Iațco, președintele Uniunii pentru Echitate și Sănătate în urma acțiunilor întreprinse s-au înregistrat deja primele rezultate, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md. […]
[…] Timp de două luni, medicii de familie din Bălți în comun cu societatea civilă au desfășurat o campanie de informare – Pro vaccinare. Specialiștii au mers în peste 120 de instituții din oraș pentru a le vorbi oamenilor despre importanța imunizării, transmite tvn.md. […]