Moldovenii din diaspora revin acasă de sărbători. Punctele de trecere a frontierei sunt suprasolicitate

Citește și:

Moldovenii stabiliți peste hotare revin acasă de sărbători. Într-un comunicat postat pe rețelele de socializare, Serviciul Vamal anunță că posturile vamale sunt suprasolicitate. Potrivit comunicatului autoritățile de frontieră ale R.Moldova, României și Ucrainei își sincronizează acțiunile pentru a evita formarea rândurilor la frontieră, scrie deschide.md

„Pentru a exclude ambuteiajele în traficul transfrontalier și a asigura un control operativ, Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își fortifică activitatea și desfășoară un regim de lucru intensiv”, se arată în comunicatul Serviciului Vamal.

Autoritățile de frontieră desfășoară în comun activități de monitorizare a fluxului de călători, suplinire a angajaților în caz de necesitate.

- Advertisement -

De asemenea, este folosită la maxim infrastructura punctelor de trecere a frontierei, în acest sens vor fi deschise spre circulație suplimentar artere de control și aplicată, la necesitate procedura „Revers” precum și utilizate instrumentele de comunicare și informare a călătorilor despre situația în punctele de trecere a frontierei.

Poliția de Frontieră informează că și la această oră se atestă aglomerație la punctele de trecere a frontierei Leușeni-Albița și Sculeni în special pe sensul de ieșire din R.Moldova.

„În ambele puncte de trecere sunt circa 100 de mașini în așteptare pentru trecerea frontierei”, precizează Poliția de Frontieră care a subliniat că autoritățile de frontieră și vamale moldo-române activează în regim sporit, fiind deschise suplimentar piste de control și suplinit numărul de angajați din prima linie.

Poliția de Frontieră recomandă călătorilor să aleagă PTF Leova, Costești, Cahul pentru degajarea traficului la frontieră.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md