Inspectorii de mediu din Fălești, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție Fălești, Inspectoratul Național de Securitate Publică Direcția Patrulare ,,Nord”, Poliția de Frontieră și Batalionul cu destinație specială ,,SCORPION”, au efectuat razii menite să combată braconajul și să contracareze tăierile ilegale pe teritoriul raionului.
În extravilanul satului Glinjeni, raionul Fălești, forțele de ordine au identificat un mijloc de transport care se deplasa haotic pe terenurile de vânătoare, în imediata apropiere a fondului forestier.
O verificare amănunțită a vehiculului a condus la descoperirea unei arme cu țeavă ghintuită, deținută ilegal, iar în interiorul automobilului au fost găsite urme de sânge provenind de la animale vânate.
Aambele persoane implicate în acest incident se dovedesc a fi angajate ale Întreprinderii pentru Silvicultură Bălți.
În urma acestor descoperiri, a fost deschis un dosar penal pentru investigarea și clarificarea tuturor circumstanțelor legate de caz.
„Inspectoratul pentru Protecția Mediului subliniază importanța protejării mediului înconjurător și a resurselor naturale, precum și necesitatea sancționării fermă a oricăror practici ilegale care dăunează biodiversității și ecosistemelor”, menționează Inspectorii de Mediu.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.








