/FOTO/ Bărbatul din Ștefan Vodă, care are în grijă doi pui de lei și-a luat și o panteră

Citește și:

Recent, bărbatul de la Ștefan Vodă care are grijă de doi pui de leu african a primit în dar un pui de panteră, care pare că s-a integrat destul de bine printre celelalte feline.

În imaginile expediate în adresa redacției Știri.md se poate observa cum felina se plimbă prin casă și se joacă cu o minge de cauciuc.

Contactat de Știri.md, șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, a declarat că IPM cunoaște despre felină, menționând că bărbatul deja se judecă cu statul pentru amendă.

- Advertisement -

De menționat că agricultorul care a adoptat-o pe leoaica de la Ștefan Vodă se judecă cu statul după ce a fost amendat cu 30.000 de lei pentru că felina ar fi fost adusă în Moldova prin contrabandă. Mai mult, aceasta ar urma să-i fie luată. Bărbatul neagă și spune că felina a trecut frontiera ca o simplă pisică.

Știri.md amintește că, în luna decembrie 2023, doi pui de leu african au fost scoși la plimbare de un bărbat într-o pădure din raionul Ștefan Vodă.

La scurt timp, în ianuarie 2024, unul dintre cei doi lei a fost suprins din nou la plimbare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md