/FOTO/ Bărbatul din Ștefan Vodă, care are în grijă doi pui de lei și-a luat și o panteră

Citește și:

Recent, bărbatul de la Ștefan Vodă care are grijă de doi pui de leu african a primit în dar un pui de panteră, care pare că s-a integrat destul de bine printre celelalte feline.

În imaginile expediate în adresa redacției Știri.md se poate observa cum felina se plimbă prin casă și se joacă cu o minge de cauciuc.

Contactat de Știri.md, șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, a declarat că IPM cunoaște despre felină, menționând că bărbatul deja se judecă cu statul pentru amendă.

- Advertisement -

De menționat că agricultorul care a adoptat-o pe leoaica de la Ștefan Vodă se judecă cu statul după ce a fost amendat cu 30.000 de lei pentru că felina ar fi fost adusă în Moldova prin contrabandă. Mai mult, aceasta ar urma să-i fie luată. Bărbatul neagă și spune că felina a trecut frontiera ca o simplă pisică.

Știri.md amintește că, în luna decembrie 2023, doi pui de leu african au fost scoși la plimbare de un bărbat într-o pădure din raionul Ștefan Vodă.

La scurt timp, în ianuarie 2024, unul dintre cei doi lei a fost suprins din nou la plimbare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md