Doi bărbați din nordul țării, au fost amendați pentru tăierea ilicită a copacilor cu scopul de a vinde lemnele.
Primul caz a fost înregistrat la marginea localității Nihoreni din raionul Rîșcani, unde un bărbat din Răcăria a fost prins în flagrant în timp ce tăia ilegal 13 arbori de salcâm. Pe acest caz, inspectorii de mediu au întocmit un proces-verbal. De asemenea, s-a calculat și solicitat recuperarea prejudiciului adus mediului în valoare de 351 lei. Masa lemnoasă ridicată a fost predată autorității publice locale din Nihoreni.
Al doilea caz a avut loc în localitatea Mihăileni, unde un locuitor din raionul Drochia a fost identificat transportând ilegal doi metri cubi de lemn de specia plop. Persoana a fost sancționată cu 5000 lei. Masa lemnoasă ridicată a fost predată administrației publice locale din Mihăileni.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.



