Un întreprinzător din Soroca și-a înscenat falimentarea firmei și a folosit banii în scopuri personale

Citește și:

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, oficiul „Nord”, anunță condamnarea unui întreprinzător din Soroca, care și-a înscenat falimentarea întreprinderii, în 2019.

Bărbatul cu vârsta de peste 50 de ani, și-a declarat insolvabilitatea srl-ului, după ce a extras din contul bancar al întreprinderii sume de bani, inclusiv de peste 500.000 lei, pe care i-a folosit în scopuri personale. Prin urmare, a pretins că nu ar mai avea mijloace pentru ca să-i întoarcă aceleași întreprinderi datoria pentru cultivarea sfeclei de zahăr, de peste 1.400.000 lei, chiar dacă se angajase să o facă în trei tranșe, în 2018-2020.

Urmare a investigațiilor penale, bărbatul și-a recunoscut vina. Judecătoria Soroca l-a condamnat pentru insolvabilitatea intenționată a întreprinderii la amendă de peste 30.000 lei, cu privarea de dreptul administrării întreprinderilor sau altor persoane juridice pentru patru ani. De asemenea, acesta urmează să achite și datoria pe care nu și-a onorat-o, de peste 1.400.000 lei.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md