/VIDEO/ Situație alarmantă la Bălți. Cazurile de tuberculoză au crescut cu 24 de procente

Citește și:

Situație alarmantă la Bălți. De la începutul acestui an, cazurile de tuberculoză sunt în creștere cu 24%, în comparație cu anul 2023. Datele au fost discutate în cadrul unei mese rotunde.  

PETRU ALEXANDRIUC, șeful Secției Ftiziopneumologie Spitalul Clinic Bălți: „Situația pe tuberculoză pe moment la Bălți rămâne încă destul de încordată. În ultimii trei ani, am avut puțin micșorarea incidenței de tuberculoză, da anul acesta puțin s-a mărit numărul de bolnavi de tuberculoză. Dacă anul trecut 52, anul acesta avem 69 de cazuri de tuberculoză depistate.”

OXANA RUCȘINEANU, director executiv AO SMIT: „Situația pe municipiul Bălți, de fapt reflectă tendința în toată țara, în ultima perioadă este creșterea cazurilor de tuberculoză, dar se datorează faptului că s-au investigat, s-au intensificat investigările ceea ce este bine, pentru că dacă ne aducem aminte de situația care a fost în pandemie, diagnosticul și depistarea tuberculozei a scăzut dramatic cu 40% ceea ce e și natural acum să avem o creștere pentru a depista cazurile care nu au fost la timp depistate.”

- Advertisement -

Specialiștii îndeamnă ca medicii de familie să fie atenți la starea pacienților și să îi redirecționeze la medicii ftiziopneumologi atunci când bănuiesc o problemă asemănătoare bolii.

OXANA PLĂMĂDEALĂ, medic ftiziopneumolog Departamentul de coordonare PNRT: „Pacienții noștri în primul rând vin la medicul de familie cu acuze. Medicii de familie trebuie să formeze lista cu grupurile de risc, categorii sunt în grup de risc, fiecare an toate categoriile trebuie să fie examinate. Atunci noi o să avem cazuri depistate din timp și nu o să fie cazuri tardive și decese.”

VIRGIL MANOLE, șef adjunct CSP Bălți: „Este considerată aceasta o problemă multisectorială, multidisciplinară, fiindcă aceasta este o problemă socială a societății în întregime, deoarece este o maladie care reflectă să zicem noi așa, în contextul starea de sănătate publică a populației în general.”

În 2023, 14 persoane și-au pierdut viața din cauza tuberculozei la Bălți.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md