Două persoane cu dizabilități au fost omorâte cu sânge rece de un chiriaș, la Drochia

Citește și:

Un bărbat din Drochia a fost condamnat la 19 ani și 6 luni de închisoare după ce a ucis proprietarii apartamentului pe care îl închiria.

Potrivit învinuirii, s-a stabilit că, în perioada 05.12.2023 – 08.12.2023, la o oră nestabilită de organul de urmărire penală, un bărbat în vârstă de 44 de ani, locuind într-un apartament închiriat de la victime – o femeie în vârstă de 79 de ani și fiul acesteia de 53 de ani, și-a luat angajamentul de a le acorda ajutor și de a achita serviciile comunale. Victimele aveau probleme de mobilitate și nu se puteau deplasa fără ajutor.

Însă, profitând de starea de invaliditate a victimelor și fiind în stare de ebrietate alcoolică, în urma unui conflict iscat pe fondul consumului de băuturi alcoolice cu fiul, inculpatul, cu premeditare, i-a aplicat acestuia multiple lovituri cu toporul și cuțitul în regiunea toracelui și a inimii, în antreul apartamentului.

- Advertisement -

Ulterior, continuând acțiunile sale criminale, auzind strigătele și încercările de apărare ale mamei, aflată în scaun cu rotile, inculpatul s-a îndreptat către salonul apartamentului, unde i-a aplicat acesteia multiple lovituri cu toporul și cuțitul în regiunea omoplatului, a plămânului stâng și a toracelui. În urma acestor vătămări corporale, ambele victime au decedat.
        
În perioada 08.12.2023 – 17.05.2024, inculpatul s-a aflat în stare de arest preventiv, iar la 17.05.2024, Judecătoria Drochia, sediul Central, l-a recunoscut vinovat de comiterea infracțiunilor imputate și l-a condamnat la 19 ani și 6 luni de închisoare.

Acesta beneficiază de prezumția de nevinovăție, potrivit legii, până la devenirea definitivă a sentinței. Sentința este susceptibilă de atac la Curtea de Apel Bălți.    

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md