/VIDEO/ Fântâna Babei Cloanța, renovată la Prepelița. Localnicii și-au adus aminte de copilărie

Citește și:

Poveștile pot deveni realitate. În satul Prepelița din raionul Sîngerei a fost renovată fântâna Babei Cloanța, o căsuță asemănătoarea cu cea din basmele populare.

Oamenii și-au adus aminte de copilărie când au văzut fântâna renovată.

VERA CUȘNEANU, locuitoarea satului Prepelița, raionul Sîngerei: „Fântâna era tot așa frumoasă, era în formă de colibă așa, și așa și îi spunea, casa Babei Cloanța, așa îi ziceau copiii. Pe urmă s-a stricat, s-a dărâmat. Pe urmă iată s-au gândit băieții care cu inimă bună, hai să o refacem, hai să facem să fie frumos. Și s-au apucat iată băieții și cu domnul primar în frunte.”

- Advertisement -

ELENA PÎNZARI, locuitoarea satului Prepelița, raionul Sîngerei: „Ei clar lucru că îmi pare bine că s-a reînnoit, s-a făcut. Aici era frumos, era tot așa frumos în părțile acestea până la șosea”.

Pentru Ludmila Ursu fântâna și construcția are o însemnătate aparte, pentru că au aparținut bunicului ei.

LUDMILA URSU, locuitoarea satului Prepelița, raionul Sîngerei: „Este fântâna bunelului meu, încă din anii 40 și nu-mi aduc aminte sigur, deci este o fântână ce are eu știu, o amintire aparte pentru noi copiii, fiindcă ea a fost renovată exact cum a fost construită cândva, această căsuță care o vedeți în spate ea a fost cândva din șindrilă. Ne-a permis să ne întoarcem în timp, dar cu o variantă un pic schimbată, dar autentică tradițional moldovenească cu acest stuf.”

Inițiativa de renovare a venit de la un localnic. S-a pus mână de la mână și cu ajutorul autorităților locale au reușit.

IULIAN ERIMEI, primarul comunei Prepelița, raionul Sîngerei: „Inițiativa renovării acestei fântâni de fapt a venit de la un cetățean de aici, un băștinaș al satului Prepelița, care este mai mult dezvoltat în turism și care și-a amintit de fapt cum era această fântână. Cândva era fântâna Babei Cloanța, așa era când eram noi copii la grădiniță. De fapt nu era în stilul acesta, era într-un stil de lemn, noi copiii toți ne speriam când veneam aici și am zis ca să facem o trecere în timp. Am făcut fântâna în stuf cum vedeți și alături avem o mașină retro, Mașina din Mașa și Ursul, nu am reușit să o renovăm până la urmă, că timpul un pic ne-a presat, dar o să fie o zonă.”

Fântâna a fost sfințită, pentru ca localnicii să aibă unde se opri în zilele călduroase și să-și potolească setea.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md