17°C
Cer acoperit de nori
Top știri

O bloggeriță din nordul țării, trimisă în judecată pentru că nu a plătit impozitele pe venit

O bloggeriță din nordul țării a fost trimisă în judecată pentru că nu a plătit impozitele din venitul de 3.000.000 lei, obținut de la Google.

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță că femeia de 30 de ani a obținut venitul pentru gestionarea unui canal de Youtube în perioada 2021-2022 și urma să achite statului peste 370.000 lei.

Totuși, gestionara canalului video de divertisment, cu sute de mii de abonați, a ales să nu prezinte declarația cu privire la impozitul pe venit, iar astfel a comis evaziunea fiscală investigată.

Potrivit Codului penal, evaziunea fiscală a persoanelor fizice care nu practică activitate de întreprinzător se pedepsește cu amendă de până 117.500 de lei sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
17 °C
Cer acoperit de nori Simte ca 17°C
Umiditate 93%
Vânt 10 km/h NE
Presiune 1020 hPa
Prognoză 5 zile
Joi
18°C
20%
Vin
21°C
0%
Sâm
26°C
0%
Dum
22°C
0%
Lun
29°C
0%