/VIDEO/ Ziua Mondială a Inimii. Ce recomandă doctorii cardiologi

Citește și:

În fiecare an pe 30 septembrie este marcată Ziua Mondială a Inimii, pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la prevenirea bolilor cardiovasculare. Inițiată de Federația Mondială a Inimii în colaborare cu Organizația Mondială a Sănătății, această zi este dedicată educării populației despre importanța adoptării unui stil de viață sănătos pentru a preveni afecțiunile inimii.

MIHAI COTOS, medic specialist cardiolog: „În primul rând, trebuie să avem o activitate fizică, un exercițiu fizic regulat, zi de zi, pentru a întări o inimă, să fie o inimă sănătoasă. O alimentație sănătoasă, echilibrată, să ne axăm mai mult pe fructe, legume, desigur evitarea factorilor nocivi alcool, fumat. De obicei pacienții noștri sunt undeva din categoria a treia de vârstă, însă din păcate, patologia cardiovasculară întinerește, în ultimul timp se adresează mulți tineri care necesită investigații suplimentare, chiar și pentru tratament specializat. Nu în ultimul rând să ne adresăm la medic, în cazul în care este necesar, periodic să facem niște teste biologice, chiar aceeași analiză generală de sânge, colesterol,. Monitorizarea tensiunii arteriale  este un factor tot destul de… În cazul când apar necesități, numaidecât trebuie de se adresat medicului specialist. Pe plan mondial, patologia cardiovasculară ocupă primul loc din toate patologiile după morbiditate și după mortalitate inclusiv.”

Patologiile sistemului cardiovascular ocupă primul loc, la nivel mondial, în rândul cauzelor de mortalitate.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...

/VIDEO/ A început Summitul UE – Republica Moldova la Bruxelles. Maia Sandu discută cu liderii europeni despre aderare și reforme

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ajuns la sediul Consiliului European din Bruxelles, unde participă la Summitul UE –...
  sursa: cursbnm.md