/VIDEO/ O nouă biserică la Bălți: Sfințirea pietrei de temelie pentru lăcașul dedicat Sfântului Antonie și Voievodului Ștefan cel Mare

Citește și:

În orașul Bălți, va fi construită o nouă biserică. Aceasta va purta denumirea Sfântului Cuvios Antonie cel Mare și Sfântului Voievod Ștefan ce Mare.

DORIAN REVENCO, Protopop de Bălți din cadrul Episcopiei de Bălți a Mitropoliei Basarabiei: „Vom săvârși slujba punerii pietrei de temelie pentru o nouă Biserică în Municipiul Bălți. O biserică în cadrul Mitropoliei Basarabiei cu hramul Sfântului cuvios Antonie cel Mare și a Sfântului Voievod Ștefan cel Mare împreună cu comunitatea de aici. Biserica întotdeauna a adus lumină în societate și între oameni. Și așteptările noastre nu sunt nimic altceva decât lumină și iar lumină.”

PS Antonie, Episcop de Bălți al Mitropoliei Basarabiei: „Noi ne dorim ca în acest spațiu să înălțăm o biserică frumoasă, o biserică care va avea elemente din cele trei stiluri, și moldovenesc, și brâncovenesc, și ardelenesc. Cumva o biserică care va semnifica unitatea celor trei principate. Ne-am dorit foarte mult în această toamnă să punem temelia.”

- Advertisement -

Enoriașii abia așteaptă construcția lăcașului sfânt.

„Mai apare un lăcaș bisericesc în acest oraș, care are o istorie românească destul de bogată. Este un prilej de a veni duminică la liturghie și în apropiere nefiind un așa lăcaș, este binevenit.”

„O bucurie, o bucurie bună și un fapt bun. -Aveți în plan să veniți? – În toată ziua. Cât vor fi sărbători și duminica, întotdeauna voi veni. Eu locuiesc peste drum, doar voi trece drumul. Și suntem toți bucuroși că se face un fapt bun și o biserică frumoasă și bună.”

„Desigur, eu locuiesc alături. Era să venim mai des, doar că biserica cea mai apropiată este lângă Metro, un pic până la Autogară, este cam departe pentru noi. Suntem foarte mulțumiți, toți vecinii spun că sunt foarte bucuroși, mulțumiți că aici vom avea o biserică.”

Construcția bisericii se datorează sprijinului pe care l-a oferit Guvernul României.

MIHAI TICAN, Gerantul interimar al Consulatului General al României la Bălți: „Este practic o revenire a Mitropoliei Basarabiei în locul de unde nu a plecat niciodată și în locul care-i aparține de fapt și de drept. – Ce va însemna această biserică pentru oamenii care sunt aici? – O nouă oportunitate pentru locuitorii Bălțiului să vină să se roage la o biserică a Ortodoxiei adevărate, a Ortodoxiei care crede în valorile reale.”

La eveniment au fost prezenți preoți atât din Republica Moldova cât și din România.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md