Chiar dacă mâine se așteaptă un consum de energie electrică mai mare, Energocomul anunță că, a făcut toate rezevările necesare pentru a putea importa electricitatea contractată sau energia electrică ce va fi achiziționată pe bursă.
Dacă duminica în orele de maxim consum, între 17:00 – 20:00 utilizatorii consumau sub 770 MW, pentru ziua de luni, consumul va crește undeva la 771MW doar în intervalul orar 17:00-18:00.
Compania menționează că, anume în orele de vârf, energia electrică este cea mai scumpă. De pe bursa română, 1 MWh va fi de maxim 167 de euro.
Prin urmare, Energocom îndeamnă toți consumatorii să utilizeze rațional electricitatea în intervalul 16:00 – 22:00.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

