Tot mai multe încălcări depistate de polițiști în weekend. Cu cât a crescut numărul față de săptămâna trecută

Citește și:

Vitezomani și iubitori de a se urca la volan în stare de ebrietate. Poliția Republicii Moldova raportează peste 4600 de încălcări rutiere în decursul acestui weekend. Față de săptămâna trecută numărul a crescut cu 400 de cazuri, 4200 weekend-ul trecut și 4600 săptămâna aceasta.

2376 de șoferi au depășit regimul de viteză stabilit pe sectorul de drum;

66 au condus în stare de ebrietate;

- Advertisement -

703 nu aveau centura cuplată sau purtau discuții telefonice în timpul șofatului;

640 nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate, 372 au avut vehicolul fără revizie tehnică, 410 au parcat în locuri interzise, 58 nu au acordat pietonilor sau bicicliștilor, iar 54 au primit sancțiuni pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce;

Accidentele rutiere în Republica Moldova sunt tot în creștere, iar polițiștii se așteaptă să aibă o creștere de 7% în luna august, din cauza revenirii diasporei.

Polițiștii au intervenit în 2542 de cazuri, solicitări parvenite la Serviciul Unic 112.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md