100 de tineri din Parteneriatul Estic, reuniți la Conferința Internațională a Tineretului

Citește și:

100 de tineri din Republica Moldova, Armenia Ucraina și alte țări ale Parteneriatului Estic, reprezentanți ai organizațiilor de tineret, precum și ai structurilor europene, instituțiilor publice și partenerilor internaționali, au participat ieri la Conferința Internațională a Tineretului organizată în cadrul Festivalului Tineretului 2025.

Evenimentul a oferit un spațiu de dialog și schimb de idei despre rolul structurilor de tineret în contextul integrării europene.

Participanții au fost salutați de Liudmila Stihi, secretar de stat în cadrul Ministerului Educației și Cercetării. 

- Advertisement -

„Tinerii sunt resursa strategică a Republicii Moldova. Investind în educația, creativitatea și spiritul lor civic, investim direct în prezentul și viitorul țării. Este important ca vocea voastră să fie auzită și implicarea voastră să fie constantă, mai ales în procesul de integrare europeană”, a spus Liudmila Stihi. 

Festivalul Tineretului 2025 este organizat de Consiliul Național al Tineretului din Moldova, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Tineret, cu sprijinul Uniunii Europene, Guvernului Republicii Federale Germania, Guvernului Elveției, Agenției Norvegiene pentru Cooperare și Dezvoltare și Consiliului Danez pentru Tineret.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...

Aur balcanic pentru atleta Andreea Stavila. Sportiva din Republica Moldova a câștigat proba de 3000 m obstacole

Atleta din Republica Moldova, Andreea Stavila, a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Atletism, desfășurat în orașul...
  sursa: cursbnm.md